МУСКУЛНИ КРАМПИ – КАК ДА СЕ СПРАВИМ С ТЯХ
Крампи се наричат болезнените, внезапни, къси и резки схващанията на ръцете и краката. Това са неволни и често непредсказуеми спазми. Могат да се появят при всеки, но по-често засягат жените, особено по време на бременност, кърмене или когато възрастта им надхвърли 65 години.
Крампите са резултат от различни обменни нарушения или недостиг на микроелементи. Често настъпват при:
- дехидратация след обилно изпотяване от дълго стоене на слънце и прегряване или при диария;
- дефицит на магнезий по време на бременност, в периода на кърмене или при спазване на диети;
- бременност с лимфен и венозен застой;
- недостиг на витамин Е;
- уремия (повишено количество на азотните продукти и някои йони в организма);
- свръхвъзбудимост на мускулите и на нервите;
- понижена или повишена функция на щитовидната жлеза;
- проблеми в обмяната на гликогена;
- токсично увреждане на мускулите и нервите след ухапване от насекоми;
- хроничен алкохолизъм;
- цироза на черния дроб;
- промени в абсорбцията на минералните вещества след операции на стомаха и тънките черва;
- заболявания на гръбначния стълб, дископатия;
- наранявания на гърба и краката;
- повтарящо се натоварване върху определени мускулни групи;
- усложнения при хемодиализа или медикаментозна терапия с прилагане на диуретици, литиеви препавати и др.
Най-често крампите засягат мускулите на подбедриците, но при някои неврологични заболявания болка и изтръпване се появяват в междуребрените, шийните и лицевите мускули. Също - в тези на бедрото и ръката. Обикновено крампите са едностранни. След облекчаване на острия спазъм чувството за мускулна умора може да продължи известно време.
Диагностика
За да се елиминират провокиращите фактори и се изясни естеството на болестните промени, препоръчително е пациентът да се подложи на електромиография (ЕМГ). Целта е да се установят електрическите потенциали на мускулите по време на схващането. Трябва да се направят и кръвни изследвания за определяне нивото на хормоните на щитовидната жлеза и равнището на магнезий, калций и калий в организма.
Как да се облекчи пострадалият
Мускулът, получил спазъм, трябва да се разтегне. Разумно е потърпевшият да приеме голямо количество течности. Така ще се избегне обезводняването. След отпускане на засегнатото място, е важно за известно време, пациентът да не се подлага на голямо натоварване. Профилактиката на болезнените мускулни схващания налага да не се допуска преумора на тялото и редовно да се пие достатъчно вода – средно по 2 литра на ден. Храната трябва да е разнообразна, богата на: магнезий (може да се осигури от пълнозърнести продукти, зеленчуци, ядки, бобови растения); калций (от мляко и млечни продукти) и калий (от плодове, бобови растения, риба, картофи). Задължително е да се елиминират всички фактори, за които има съмнение, че провокират крампи. Пострадалият е добре да тонизира тялото си чрез движения. Облекчаващо действа самомасажът с капки „Кармолис“, които съдържат 12 лечебни растения, стимулират кръвообращението и допринасят за овладяване на мускулните спазми.
Изображение: freepik.com