5 домашни рецепти за справяне с болките в гърлото
Болките в гърлото са изключително коварни и тяхното лечение трябва да започне незабавно след появата им. Изчакването с надежда да преминат от само себе си категорично не се препоръчва. Причината е, че ангината (острата болка в гърлото, съчетана със зачервяване и подуване на сливиците), при липса на лечение, може да засегне цялото тяло и да увреди бъбреците, ставите и сърцето. Неслучайно името ангина произлиза от думата „ango“, която на латински означава компрес. От народните средства срещу болки в гърлото много популярен е комбинираният
компрес с ракия и индийско орехче
Напръскайте предварително затоплена кърпа с ракия и поръсете настъргано индийско орехче. Намажете с крем кожата на шията, за да не се зачерви и наложете кърпата. Върху нея поставете лист хартия и увийте с вълнен шал. Останете така не повече от 20 минути.
Дъвка от пчелни продукти
Медът и останалите пчелни продукти са известни със своите антимикробни свойства. Може да си направите гаргара с вода, в която е разтворена лъжица мед, но още по-добре е да използвате парченца от пчелни пити с мед или т.нар. „капачки“, с които пчелите запушват цялата пчелна пита. Когато гърлото се зачерви, се поставя в устата супена лъжица от пчелна пита и се дъвче, докато остатъците от восъка започнат да се рушат. Добре е дъвката да се ползва в продължение на 20 минути.
Чай от Салвия с лимон и джинджифил
Отстранете кората на един лимон и нарежете вътрешността му на малки парченца. Настържете обелен корен от джинджифил така че да се събере в една супена лъжица. Направете смес от парченцата лимон и джинджифила. Изсипете я в стъклен съд с вместимост около 250 мл и добавете пчелен мед докато се запълни. Затворете плътно. Сместа трябва да престои на тъмно и хладно място. Тя става подходяща за употреба, когато придобие вид на желе. При болки в гърлото се приема сутрин, на гладно, по 1 супена лъжица от желето, разтворена в чай от Салвия. (Названието на тази билка идва от древния Рим, когато “salvare“ наричали всеки акт на спасение.)
Чай от анасон с мед
Като билка анасонът присъства в множество рецепти, съхранени в многовековни народни лековници. При болки в гърлото се приема във вид на отвара. За целта половин чаена чаша семена от анасон се заливат с 500 мл вода. Ври 15 минути. След това течността се прецежда и семената се изхвърлят. Добавя се една четвърт чаена чаша мед, който се разбърква до стопяването му. Приема се по 1 супена лъжица от сместа на всеки половин час.
Могъщата сила на Кармолис
Тя се дължи на съчетание между десет лечебни растения: анасон, китайско канелено дърво, лавандула, карамфил, мента, конски босилек, мащерка, лимон, маточина, мускатовото орехче. През 1611 г. френски монаси, ползвайки тези билки, са създали прочутата кармелитовата есенция. От нея е възникнала рецептата на Кармолис капки (за инхалации, мазане и пиене) и бонбони за смучене с различен аромат. Най-новият представител в семейството на Кармолис са бонбони с ядро от течен мед и вкус на джинджифил. (Тази кулинарна подправка и едновременно с това билка действа не само загряващо и противовъзпалително при болки. Джинджифилът укрепва имунната система, почиства тялото от токсини, засилва обменните процеси, подпомага отделянето на газове и течности от организма, понижава лошия холестерол, облекчава гаденето.) Освен за възрастни, част от продуктите - Кармолис са подходящи и за деца.